Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusy ve filmu

Další filmy


Kruh

1959, režie Ladislav Rychman

Rodinné drama, odehrávající se v Praze a obsahující dvě sekvence s trolejbusovými scénami. A je to asi jediný film, kde si zahrál vůz Tatra T 401.

 

První dva záběry jsou ještě bez trolejbusů a jejich tratí. Jan Tříska jede po nábřeží Na Františku. Dnes to tu vypadá prakticky stejně, včetně dlažby vozovky.
Pohled na část předmostí Švermova (dnes Štefánikova) mostu. Po tomto mostě se plánovala a dokonce rozestavěla trolejbusová trať Letenským tunelem do Bubenče, nebyla ovšem nikdy dobudována. 
Jungmannovo náměstí při pohledu shora. Jan Tříska přijede za kropícím vozem. V nástupní zastávce stojí trolejbus Tatra T 401 (evidenční číslo 461), který jako prototyp existoval jen v jednom exempláři. Dnes je tento unikátní vůz v muzeu v Brně-Líšni. Jsou vidět i dlouhé obloukové trolejové svorky na odtazích, ukotvených do okolních domů (smyčka neměla kvůli pomníku středový stožár).
Jan Tříska zastavuje u květinářky, 12,5 m dlouhý trolejbus se nám schovává za pomníkem. Smyčka byla takzvaně na pravou ruku, zastávky byly tedy na středním ostrůvku a smyčková trolejová stopa byla překřížena.
Detailní pohled na zadní část trolejbusu. Je vidět i linková orientace. Tady filmaři dodrželi platné linkové vedení - linku 54.
Široké zadní a prostřední dveře těchto trolejbusů byly pro náročné tratě v Praze optimálním řešením.
Z Jungmannova náměstí směrem k Myší díře (uličce k Václavskému náměstí a Můstku) jede autobus Škoda 706 RO.
Když Jan Tříska spatří svého otce, jak nastupuje do trolejbusu s cizí ženou, sedá na kolo a začíná trolejbus pronásledovat. Stín trolejí na vozovce prozrazuje místo křížení trolejových stop. V pozadí trolejbus Tatra T 400 a funkcionalistická stavba bývalého obchodního domu Perla.
Jungmannova ulice. Spousta lidí, trolejbusy, tramvaje, ale skoro žádné automobily. Dnes obrázek takřka nevídaný.
Do záběru se dostaly i vlající šňůry od stahováků.
Otec (František Holar) syna na kole zpozoruje a aby nebyl sám viděn, odchází se svou přítelkyní od okna, což nám dává možnost shlédnout část interiéru trolejbusu T 400.
Kvůli charakteristickým střešním oknům se tomuto trolejbusu přezdívalo "skleník". Skříň vyvinula firma Karosa Vysoké Mýto a podobný design o pár let později použila u autobusů Škoda ŠM 11 a jejich variant ŠL a ŠD.


 

Celá sekvence 1 (soubor .avi - 14,92 MB)

 

 

Druhá scéna se odehrává v Malé Chuchli poblíž tehdy zcela nového mostu Inteligence. Záběr je pořízený přibližně z místa, kde se dnes nachází benzínová pumpa.
Strakonická výpadovka již tehdy byla dvouproudová, ale jen pár desítek metrů za Malou Chuchli. Trolej zde byla umístěna na výložnících a vedena přibližně v ose každé vozovky. Trolejbusy měly tedy za jízdy sběrače dost vychýlené doleva. Pohled k Praze.
Po krátkém rozhovoru s číšníkem zahradní restaurace se Jan Tříska zvolna vydává na opačný směr silnice, aby nasedl na kolo na zpáteční cestu do Prahy. Překvapí ta idyla a klid. Dnes by se patrně takové přejití či přeběhnutí Strakonické neobešlo bez újmy na zdraví - ten provoz nám od té doby neskutečně zhoustl.
Betonová vozovka, tehdy ještě bez asfaltového koberce, a trolej na středových sloupech a výložnících - to byla Strakonická ulice na přelomu 50. a 60. let. Na Chuchelské trati byly převážně použity pružné výkyvné závěsy. Životnost trolejí 30 let, ale trolejbusový provoz byl zde zastaven již po 6 letech provozu.
V roce 1962 byla trať zrušena, troleje se zde ovšem částečně vyskytovaly ještě v roce 1964. Lampy nesly dlouho stopy po výložnících, byly odstraněny až někdy v roce 2000 a nahrazeny novými, tenkými s osmihranným průřezem. Od doby 60. let také přibyla mj. svodidla na středním dělicím pásu silnice a trolej na železničním mostě. Vlevo vidíme od centra přijíždějící trolejbus Tatra T 400 na lince 59.

 

Celá sekvence 2 (soubor .avi - 6,38 MB)

 

 

Další filmy

 

NAHORU