Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Sektory a varianty navržené sítě a linek trolejbusů


Jako nejvhodnější s ohledem na budoucí provádění změn, ale i softwarové možnosti tvorby map, pracnost zpracování atd., se nyní jeví rozdělit oblast Prahy na 2 sektory - levobřežní a pravobřežní, podle osy města tvořené zhruba řekou Vltavou. Linky a tratě trolejbusových linek jsou v každém sektoru řešeny samostatně ve více variantách. Návrh počítá i s tím, že pro mnoho navržených trolejbusových tratí a linek existují i alternativní návrhy tramvajových tratí, případně prodloužení metra, rozvoj železnice atd. Vše je navzájem kombinovatelné, takže kombinací variant lze vytvořit prakticky jakoukoliv budoucí podobu trolejbusové sítě v Praze.

 

Dělení Prahy

Kliknutím do příslušné mapy se dostanete na stránku tohoto sektoru s jeho variantami linek trolejbusů. Nebo použijte přehledovou tabulku sektorů pod mapou.

 

Levý břeh - LB

Pravý břeh - PB


 

Přehled oblastí a variant trolejbusových linek

Sektor Oblast Varianty

Levý břeh

Smíchov, Dejvice, Motol, Strahov, Jinonice, Košíře, Petřiny, Ruzyně, Jihozápadní Město, Řeporyje, Stodůlky

Zbraslav, Chuchle, Lipence

Pravý břeh

Severní Město, Bohnice, Čimice, Letňany, Prosek, Kobylisy, Vysočany, Čakovice, Hrdlořezy, Malešice, Strašnice, Žižkov

Modřany, Libuš, Lhotka, Krč, Michle, Jižní Město, Háje, Petrovice, Spořilov, Chodov, Hostivař

 

 

Společná charakteristika variant

 

Všechny uvedené varianty obecně předpokládají:

  • Vybudování trasy metra D se stanicemi Depo Písnice - Písnická - Nové Dvory - Zálesí - Nádraží Krč - Olbrachtova - Pankrác - Náměstí Bratří Synků - Náměstí Míru - Hlavní nádraží - Náměstí Republiky. Návrh lze použít, i když bude vybudována jen kratší varianta metra D v úseku Pankrác - Písnice. Stejně tak lze uvedené řešení použít i při jiném ukončení trasy D v centru - Hlavní nádraží, Náměstí Míru.

  • Vybudování tří až pěti trolejbusových vozoven - v lokalitách Řepy, Klíčov, Hostivař, Michle (Vršovice), příp. Kačerov. Vozovny Řepy, Klíčov, Hostivař a Vršovice (Michle) vzniknou úpravou stávajících objektů pro autobusy DP. Vozovna Libuš je situována poblíž areálu bývalého masokombinátu v Písnici. Vozovny nemusí být realizovány všechny, záleží na rozvoji sítě a provozních potřebách.

  • Vybudování Dvoreckého mostu přes Vltavu pro tramvaje a parciální trolejbusy. Je možné též využití Barrandovského mostu pro trolejbusy, s instalací trolejového vedení.

  • Vybudování tramvajové tratě Sídliště Modřany - Libuš - Nové Dvory.

  • Vybudování tramvajové tratě Podbaba - Suchdol.

  • Vybudování tramvajové tratě Spořilov - Háje - Jižní Město.

  • Vybudování tramvajové tratě na Sídliště Malešice.

  • Vybudování spojení Podbaba - ZOO sever - Bohnice - Vozovna Kobylisy tramvajovou tratí (výhledově) nebo kapacitně srovnatelnou visutou lanovou dráhou (v blízké budoucnosti) v návaznosti na tramvaje.

  • Vybudování tramvajové tratě Stadion Strahov - Malovanka.

  • Do vybudování výše uvedených tramvajových tratí bude v dotčených lokalitách zachována ekvivalentní autobusová doprava. Návrh trolejbusové sítě je koncipován pokud možno tak, aby trolejbusy výstavbě a provozu uvedených tramvajových tratí pokud možno nebránily (příp. můžou být jejich předstupněm).

Varianty můžou obsahovat i další možné změny v síti MHD, které budou popsány u jednotlivých variant, nebo v sekci variant návazné dopravy.

 

Poslední aktualizace 25. 10. 2023

 

NAHORU