Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusy ve filmu


Mnohá místa někdejší pražské trolejbusové sítě byla zachycena i v řadě českých filmů. Máme tak další zdroj informací o tom, jak  Praha tehdy vypadala.

Většinou se jedná o dnes již pomalu zapomenuté černobílé filmy z 50. až 60. let, mnohé "budovatelské", z éry socialistického realismu, nebo různá filmová dramata atd. Ale zajímavé záběry, a dokonce barevné, najdeme i pozdější tvorbě z počátku 70. let, a to jak v tvorbě pro dospělé, tak pro děti.
Je zajímavé sledovat, jak si filmaři poradili s úpravou scény - žádné drahé efekty nebo stavby, exteriér je snímán tak, jak byl ve skutečnosti, úpravy byly minimální, ale dobově přesné a věrohodné. To je zvláště cenné v těch případech, kdy klasická "šotoušská" fotodokumentace těchto míst chybí, nebo zatím nebyla objevena. Mnohdy také zjistíme, že některé filmaři použité lokace se ve filmech opakují. Oblíbeným místem, které se opakuje ve více filmech, byla např. Strakonická ulice, pravděpodobně pro svou tehdy unikátní "dálniční" podobu, v centru Prahy to dále bylo Jungmannovo náměstí, Štěpánská, na okrajích Prahy např. prostor kolem továren Avie Letňany atd.

Seznam filmů

 

 

Technické provedení

Technická kvalita těchto záběrů, byť po digitalizaci, je poplatná době, takže jsou v horší kvalitě a menším rozlišení, než by tomu bylo u klasické fotografie.

U každého filmu jsou vždy jednotlivé záběry ve formátu .jpg s popisem a dále příslušná sekvence filmu ve formátu .avi.

Stačí tedy soubor stáhnout do počítače (nejlépe volbou "uložit cíl jako", "uložit odkaz jako" atd. podle vašeho prohlížeče) a následně si to přehrát v jakémkoliv přehrávači tohoto formátu videa.
 

 

 

NAHORU