Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusy ve filmu

Další filmy


Táto, sežeň štěně!

1964, režie Milan Vošmik

Bláznivá komedie pro děti, ve které se to ke konci hemží psy, ale ve které je také hned na začátku zajímavá scéna z pražského Podolí - z dolní části ulic Sinkulova a Na Dolinách.

 

Miroslav Horníček, v roli redaktora novin a otce rodiny, prochází ulicí Na Dolinách. V pozadí můžeme vidět trolejové sloupy a částečně i obloukové armatury trolejí v odbočení tratě nahoru k Pankráci.
A ještě dále nad zatáčkou vidíme vilové domy stoupající ulice Na Zlatnici, kde se v roce 1958 uvažovalo o trolejbusové odbočce na Klaudiánku a Kavčí Hory. Na vozovce je celkem klid, zato na chodníku je správně živo.
Pohled opačným směrem k Sinkulově ulici. Na domě v pozadí byla ukotvena manipulační trolejová stopa. Filmový záběr ji dává tušit, ale na její bezpečné rozeznání je málo zřetelný.
Zcela vlevo nahoře je nad úzkými okny prvního patra temný bod - růžice, kde byla ukotvena manipulační trolejbusová stopa na druhé straně Sinkulovy ulice. Celé prostranství je řádně rozkopané a opatřené na svou dobu typickým nápisem.
Ještě lépe je to vidět na tomto záběru, kde je patrný i kotevní drát - ovšem lepší je prohlédnout si to na filmovém záznamu.
Záběr na celé prostranství mezi ulicemi Sinkulova a Na Dolinách. Miroslav Horníček přichází kolem hromady železného harampádí ke svému domu, cestu mu kříží trolejbus Tatra T 400, linky 55 nebo 61, mířící od Pankráce do centra města. Kromě železných trolejových sloupů jsou částečně vidět i napájecí kabely trolejí.
Scéna s babičkou a správcovou před domem, kde rodina bydlí. Vpravo od Horníčkovy hlavy vidíme dolní část Sinkulovy ulice směrem k Podolskému nábřeží. A jsou tam vidět armatury trolejové stopy (dva body), ovšem zase je to lepší na filmovém záznamu.
Doma je samozřejmě velký brajgl a dětský mejdan, děti vlastní i cizí se baví vším možným od hudby až po chemické pokusy, takže z okna se ozývá řev a valí dým. Krátké a rychlé přiblížení kamery k oknu odhalí elektrické vedení v ulici. Otázka je, zda se jedná o trolejbusovou trolej, dráty jsou totiž tři a záběr na jejich upevnění není příliš zřetelný.
 

Celá sekvence 1 (soubor .avi - 14,70 MB)

 

 

 

Další filmy

 

NAHORU