Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytvořil:   
Antar    2007 - 2022 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejové vedení

Bez drátů to nejde 

Jinak by trolejbus nebyl tím, čím je. I tady jsou dnes zajímavé možnosti. Moderní trolejové vedení už dávno není a nemusí být odpudivým prvkem hyzdícím naše města. Naopak, pokud je dobře udělané a pokud jsou použity vhodné armatury, tvoří výrazný architektonický doplněk městského prostředí a dodává mu velkoměstský charakter. Podíváme se tedy, jak to dělají jinde, a co by bylo do specifických podmínek Prahy vhodné, a co ne.

Trolej v rovině

Trolej na výložnících. Vlevo a uprostřed Dukelská spojka, vpravo Židov, Pardubice.


 


Brněnská ulice, Hradec Králové.


 

Trolej na převěsných lanech. Pardubice, Dubina.


 

Trolejbusová trať na sídlišti Dubina spolehlivě likviduje všechny předsudky o "nemodernosti, zastaralosti a neestetičnosti" trolejbusové dopravy ve městech. Trolejbusy do moderního města prostě patří.

 


 

Brněnská ulice, Hradec Králové. Kolik je i v Praze takových hlavních ulic, kudy by se trolejbusy daly bez problémů vést...


Závěsy s přídavným plastovým lanem uchyceným na kladkách, tzv. delta závěsy, jsou hitem posledních několika let. Dají se použít na převěsech i na výložnících a jejich výhodou je to, že sloupy s převěsy se dají umístit ve větších vzdálenostech od sebe. Prakticky tak 35 - 40 metrů (Pardubice), u kompenzované troleje (napínané pomocí závaží) 45 - 50 metrů (Hradec Králové).

 


Hradecké a Pardubické delta závěsy.


 

Hradec Králové, ulice Pospíšilova a Slovenského národního povstání.

 


 

 

I klasické upevnění troleje na párových závěsech má svou moderní podobu. Kdysi s tím přišla švýcarská firma Kummler a Matter, a funguje to s úspěchem dodnes. Trolej je podstatně pružnější proti pevnému uchycení a má výrazně delší životnost. Starší těžké porcelánové izolátory jsou nahrazovány plastovými. I převěsy se modernizují, místo plných drátů se používají nerezová lanka. 


 

Rekonstruovaná Dašická ulice, Pardubice.


 

Trolej v oblouku

Klasické provedení oblouků - ovšem v moderní podobě.

 

 


Typické dvouúchytové (pro úhel 7-10 stupňů) a tříúchytové (pro 10-30 stupňů) pružné obloukové svorky, které kdysi vymyslela firma Kummler a Matter, jsou moderní dodnes.


 

I pevné závěsy, tolik rozšířené v šedesátých letech i v Praze, zažívají opět tak trochu svůj návrat. Snímek ukazuje zatrolejování kruhového objezdu Globus v Pardubicích armaturami podle francouzského vzoru. Převěsná lana jsou z parafilu (plast), trolejové vodiče jsou od sebe izolovány sklolaminátovými rozpěrkami.

 

 


 

Zde vidíme ještě tradiční provedení pevných oblouků v Brně, kde je tento systém stále rozšířen.

 


I takto může vypadat zatrolejování kruhového objezdu.
 

Zajímavé je, že nikde v Brně nenajdete tříúchytové pružné obloukové svorky v podobě uvedené výše. Nahrazují je něčím, co je na obrázku. Pěkná ukázka toho, že každý dopravní podnik má své vlastní, zažité a neměnné zvyklosti, protože tahle sestava je pro Brno typická a unikátní.

 


 

Další brněnská specialita - dlouhé pevné obloukové svorky na zdvojených příčných lanech (převěsech). Za pozornost stojí i poměrně jednoduché provedení podvěsné výhybky.

Fotografie náhodně objevená na internetu, pořízená z důvodů testování recenzovaného fotoaparátu.


 

 

Trolejbus a tramvaj

A takhle to vypadá, když se tyto dva dopravní prostředky setkají.

Souběh trolejí tramvajových a trolejbusových. Za pozornost stojí používání trolejbusových závěsů i pro tramvajovou trolej. Dělají to u nás všechna města, kde jsou provozovány oba systémy. Snímek je z Brna.

 


 

Křížení tramvajové a trolejbusové troleje. Vlevo jednoduché podvěsné křížení plzeňské, vpravo kolmé tahové křížení z produkce firmy Elektroline [25].

 


 

Společná zastávka trolejbusů a tramvají v Brně. Snímky pořízené z tramvaje.

 

 

 

 


 

NAHORU