Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusové události v Praze 

Parciální trolejbus EKOVA ELECTRON 12T v Praze

5. 10. 2019

 

Zkoušky vozidel pro Prahu pokračují dále - tentokrát je to zapůjčená ostravská EKOVA ELECTRON, trolejbus standardní délky 12 m. V ostravských barvách (starší modro-bílo-žlutý vzor) a s přiděleným pražským evidenčním číslem 9507, takže navazuje na již ustálenou číselnou řadu, kterou narušil pouze kloubový plzeňský Solaris.

V provozu s cestujícími jezdil na lince 58 od září 2019 do března 2020 souběžně s trolejbusem Škoda 30 Tr SOR, takže na lince 58 byl odpoledne souhrnný interval 30 minut.

 

Následující snímky jsou z 29. 9. 2019.

 

Trolejbus EKOVA při dobíjení na Palmovce. Na první pohled překvapí jednoduchým, výrazně hranatým a účelným designem.
Čelo trolejbusu. Velmi povedené bez zbytečných designových efektů. Tak se mi to líbí. Ta občas přeháněná "aerodynamika" se při nízkých městských rychlostech vozidel MHD opravdu neuplatní, takže trolejbus skutečně nemusí vypadat jako malé Pendolino.
Dle sdělení řidiče (mluvil jsem s ním krátce před odjezdem) se jedná opravdu o kvalitně udělané vozidlo, s robustní a pevnou karosérií a výrazně lepšími jízdními vlastnostmi, než mají vozy SOR. Moje svezení tímto trolejbusem tento dojem potvrdilo. EKOVA je jeden z mála dnešních výrobců trolejbusů, který pro své vozy vyvíjí i vlastní karosérie.
 Záď vozu se stahováky ukrytými uvnitř skříně. A docela zajímavá je kombinace s náhodně zde odstavenou  elektrokoloběžkou. Je právě tohle budoucnost městské dopravy?  ;-)
Stoupání Prosecké pod trolejí těsně před zastávkou Kelerka. Tohle je asi nejoblíbenější šotoflek všech trolejbusových šotoušů a nadšenců v Praze. A nefotil jsem na něm sám.  Jen to počasí bylo ten den takové proměnlivé...


Ekova sjíždí pod trolejí Proseckou ulici.

 


A jedeme na nezatrolejované úseky. Výstupní zastávka v Letňanech.


Manipulační přejezd přes terminál Letňany.
A jedeme zpět na Palmovku.


Záběry zevnitř vozu za jízdy. Tohle je příjezd do natrolejovací zastávky Kundratka.
A tohle je cesta Proseckou ulicí opačným směrem, k Palmovce. To kruhové sklo je výřez ve dveřích kabiny určený pro výdej jízdenek.


Interiér vozu vypadá pěkně. Zajímavé jsou sedačky z překližky, s konstrukcí z nerezových trubek a s koženkovými sedáky. Jsou na to různé názory, zaznamenal jsem i hlasy poněkud kritické, ale mně se to docela líbí.

 


Kabina řidiče je oddělena od prostoru pro cestující až ke dveřím, vzniká podobné uspořádání, jako měly vozy Škoda 14 Tr a 15 Tr. Ovšem místa je tam pro cestující dost i při jednom otevřeném křídle dveří.
Prostoru pro kočárky a invalidní vozíky je dostatek.


Vůz je tentokrát na přední a boční orientaci vybaven pouze svítícím číslem linky 58 bez textu (aby se nemusely dělat složitější softwarové, příp. hardwarové úpravy), takže informace o trase jsou provedeny v klasické podobě cedulí.EKOVA vyvinula na první pohled zdařilé a robustní vozidlo. Setkáme se časem i s kloubovou, případně tříčlánkovou variantou?

Po ukončení zkoušek v březnu 2020 byl předán do Plzně.

 

Poslední aktualizace 08. 06. 2020.

NAHORU