Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytvořil:    Antar    2007 - 2019

mail:   antar@trolejbusyvpraze.net

 

Technické informace

Kliknutím na záhlaví "Trolejbusy v Praze" se vždy dostanete na úvodní stranu - index.

Rozlišení monitoru na šířku:

800 px - použitelné, ale velmi omezeně (nedoporučuje se),

1024 px - dobře použitelné,

1280 px nebo vyšší - optimální, hlavně kvůli větším obrázkům a mapám, kterých je na webu docela dost.

 

Externí odkazy

 

 

Možnosti trolejbusů v okolí Prahy


Trať Praha, Průmyslová - Říčany - Kostelec nad Černými lesy

Ideové schéma příměstské trolejbusové tratě


 

Tato trolejbusová trať v podstatě nahrazuje páteřní autobusovou trasu v jihovýchodní oblasti pražského regionu. Ta je dnes tvořena dlouhými radiálními autobusovými linkami PID 381, 382, 383, 387 a dalšími, zejména ve směru Zásmuky a Kutná Hora (381), Uhlířské Janovice (387) a Jevany a Sázava (382), na které v Říčanech, Mukařově a Kostelci nad Černými Lesy navazují další, tangenciální linky PID. Trolejbus pokrývá nejvytíženější úsek Praha - Kostelec nad Černými Lesy.

 

Na pražskou MHD trolejbusová trať v mapě navazuje v zamýšlené stanici metra A Průmyslová. Možné je i zakončení u stanice Depo Hostivař. Současná konečná Háje (linka C) je již méně vhodná, zejména z kapacitních důvodů - obratiště Háje je na obracení a odstavy trolejbusů příliš malé. Ovšem další možnosti se nabízejí prodloužením metra C do Petrovic nebo Uhříněvsi - pak by se v těchto lokalitách dal vybudovat nový přestupní terminál. V Uhříněvsi je to zvláště lákavé, neboť by tam mohl vzniknout přestupní terminál vlak - metro - povrchová MHD. Pokud prodloužení metra C nebude realizováno, tak průběh trasy na území Prahy v úseku Uhříněves - Průmyslová může být dále ovlivněn dalším rozvojem této oblasti a vybudováním nových komunikací - obchvat městské části Dolní Měcholupy, nová výstavba v oblasti Štěrbohol atd. Tady si ještě počkáme na další vývoj. V Říčanech a Uhříněvsi je možnost přestupu na železnici.

 

Návaznost autobusů a trolejbusů PID lze řešit třemi způsoby:

  • Ukončením autobusových linek PID v Kostelci nad Černými Lesy, Mukařově, nebo jiných obcích na trase, kde by se přestupovalo na páteřní trolejbusovou linku do Prahy. To je ovšem pro cestující poněkud nepohodlné.

  • Lepším řešením je obsluha linek PID parciálními trolejbusy s dostatečně kapacitní trakční baterií, která umožní zachovat tradiční svazky linek PID a tím cestovat v tradičních směrech bez přestupu. Vozidla se jen napojí na trolejové vedení. To se týká zejména linky 382 obsluhující odbočující z hlavního tahu ve Vyžlovce a obsluhující Jevany a město Sázava.

  • Kombinací obou předchozích.

 

Poslední aktualizace 18. 3. 2018

 

Zpět na úvod - Možnosti trolejbusů v okolí Prahy

 

 

NAHORU