Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Pozoruhodné trolejbusové tratě

Hradec Králové


 

Křižovatka Koruna a přilehlý prostor

 

Křižovatka Koruna je významná dopravní křižovatka na Pražském předměstí, původně řízená světelnou signalizací. V letech 2015 - 2016 přestavěna na efektní, zajímavý, nicméně v mhoha ohledech poněkud kontroverzní kruhový objezd. Ten je charakteristický designově navrženými sloupy pro trolejové vedení, které dohromady připomínají královskou korunu a odkazují tedy na minulost Hradce Králové jako královského věnného města. Uprostřed křižovatky byla zbudována fontána. Autory architektonického návrhu jsou architekti a projektanti Patrik Kotas, Jiří Shejbal, Michal Potůček a Jaromír Chmelík. V roce 2017 byla křižovatka oceněna titulem Dopravní stavba roku 2016.

Projekt na nějakou dobu názorově rozdělil hradecké zastupitelstvo. Bylo opakovaně poukazováno na přílišné prodražení stavby - z předpokládaných 65 milionů Kč cena vylezla až na konečných 120 milionů - a také byla kritizována snad až přílišná složitost a nabubřelost stavby, včetně zabudované fontány, na to, že se vlastně jedná "jen" o nosný systém trolejového vedení. Veřejnost kritizovala i špičaté svítící sloupky podél chodníků (údajně kvůli možnosti zranění chodců) a dále se ukázalo jako nevhodné vedení cyklostezky, která musela být v místě přebudována. Tyto potíže a výtky však časem v zásadě ustaly nebo zmizely a dnes je křižovatka zajímavou dominantou města a nedílnou součástí trolejbusové infrastruktury.   

Následující snímky jsou z 24.8.2016, pokud není uvedeno jinak.

 

Pohled z výšky na křižovatku Koruna. Snímek od Lenky Leguin z 18. 6. 2021 je převzatý z aplikace Mapy.cz. Je jasně vidět fontána uprostřed a rozmístění nosných sloupů trolejí.



Pohled z pozice chodce. Středové bílé železné svařované sloupy tvořící korunu, na nich zavěšené obloukové výložníky tmavší šedé barvy, zavěšené na kovových tyčích.


V základním trolejovém kruhu jsou zabudovány výhybky, napojující tratě v Gočárově a Puškinově ulici.
Zahnuté sloupy s robustními prohnutými výložníky samozřejmě k uchycení všech prvků nestačí, vně kruhového objezdu tedy musí být další sloupy, tentokrát jednoduché válcové a v tmavé barvě. A jako celek to rozhodně nepůsobí špatně.


I okolí doznalo změn, pokud jde o vozovky i pokud jde o trolejové vedení. Gočárova ulice od středu města ke křižovatce Koruna. Vidíme opět designové trolejové sloupy integrované s veřejným osvětlením. Trs sloupů kolem fontány už zdálky tvoří výrazný orientační bod. 
Stejně řešená i druhá část Gočárovy ulice od Koruny směrem k podjezdu pod nádražím.


Průjezd trolejbusu křižovatkou.


Detail provedení trolejových výhybek. Vše je ve specificky hradeckých podvěsných armaturách, které ovšem vypadají docela pěkně a neruší.


Řešení trolejových oblouků. Samozřejmě se to neobejde bez vložených převěsů a lan.


Moderní architektura obchodního centra Aupark, budovaného ve stejné době jako křižovatka. Docela se to k sobě hodí. A je příjemné sledovat, jak se město proměňuje a jak do něj trolejbusy zapadají.


Noční osvětlení křižovatky. Středový světelný kruh může měnit barvy a vytvářet tak zajímavé efekty. Fotka převzatá z Wikipedie.


 

 

Efektní, mírně monstrózní, ale přitom funkční, docela pěkné a do okolí zapadající řešení trolejbusového uzlu, kterým město získalo zajímavou dominantu ve veřejném prostoru. Ovšem trochu to připomíná pražskou tramvajovou trať na Barrandov, stavěnou v podobném duchu - dílo architekta Patrika Kotase se zkrátka nezapře. Otázka je, zda to není zase příliš okázalé řešení - možná se celý prostor dal při zachování dopravní funkce udělat skromněji a levněji. Vždyť za srovnatelnou cenu 130 miliónů Kč si sousední Pardubice postavily celý nový trolejbusový terminál před nádražím... 

 

Poslední aktualizace 03. 02. 2024

 

 

NAHORU