Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Pozoruhodné trolejbusové tratě

Pardubice


 

Ohrazenice

 

Trolejbusová trať z Polabin přes Trnovou do Ohrazenic byla dána do provozu 4. 3. 2018. Tehdy nahradila v tomto úseku autobusovou linku 6 prodlouženou trolejbusovou linou 13. Tady se podíváme na koncový úsek tratě a budeme postupovat od smyčky Ohrazenice k Trnové. Trolejbusová trať zde byla vybudována po mnoha odkladech, kdy zde byly v prostoru smyčky využity nové sloupy osazené ovšem s předstihem tak 10 až 15 let zpět. Trolejbus tu byl obnoven po několika desetiletích, kdysi tudy totiž vedla trať do Bohdanče. Proto se zde tu a tam v době zprovoznění nové tratě nacházely i staré sloupy pamatující původní trať. 

Následující snímky byly pořízeny 17. 8. 2018.

 

Vjezd do smyčky Ohrazenice. Smyčka je pravostranná, a tedy s překřížením vjezdové a odjezdové stopy. Smyčka je vybavena přídavnou předjízdnou stopou.


Křížení trolejových stop. Pohled směrem do centra města. Zajímavé řešení oblouku pomocí odtahů.
Vozovka je asi 8, možná i 9 m široká. Chce to tedy delší výložníky. Jednoduché, zavešené na třech lanech, s delta závěsy - a nemá to chybu.

Vpravo vidíme historický trolejbusový sloup.


A opět jsou sloupy spojené s veřejným osvětlením.

Tohle uspořádání je dosti inspirativní pro některé plánované pražské trolejbusové tratě s obdobnou a možná i o něco větší šířkou komunikace, jako je např. Peroutkova ulice na Malvazinkách, nebo rovinky na stoupání ze Smíchova na Strahov.
Trolejbus jedoucí směrem ke konci tratě.

Příjezd k pardubickému Stonehenge. To je ta kamenná plastika uprostřed kruhového objezdu - místní orientační bod. Kvůli tomu bylo zvoleno řešení trolejí bez středového stožáru.
Je to jen zdánlivě stísněné, ve skutečnosti tady projede i 15metrový trolejbus.

 

Vlevo trať pokračuje úsekem přes Trnovou.
 

Další pěkná ukázka jednoduchého a účelného provedení trolejbusové tratě, které vypadá dobře a neruší, i sladění trolejbusové infrastruktury s městským prostorem v podobě řešení kruhového objezdu.

 

 

Poslední aktualizace 05. 02. 2024

 

NAHORU