Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Pozoruhodné trolejbusové tratě

Pardubice


 

Stavařov - Studentská ulice

 

Jednoduchá, krátká, ale pro obsluhu pardubické univerzity jistě důležitá trolejbusová trať, která rozšiřuje možnosti pohybu parciálních trolejbusů po městě, a to s trolejí i bez troleje. Od křižovatky Stavařov (Hradecká x Bělehradská) je vedená Studentskou ulicí ke smyčce za zastávkou Univerzita, kde je možnost natrolejení parciálního trolejbusu.

Snímky zachycují stav z 24. 8. 2022, pravidelný provoz byl zahájen v září 2022.

 

Specialitou této trati jsou sloupy umístěné v ose ulice na středovém pásu, který odděluje oba jízdní pruhy a je přizpůsoben na nouzové objetí případné překážky např. záchrannými vozidly.


Sloupy jsou opět spojeny s veřejným osvětlením.
Krátké výložníky a delta závěsy. To se neokouká...
Vtipné využití zeleně k určité přirozené regulaci pohybu osob kolem vozovky, zejména v blízkosti prostranství před Dopravní fakultou. Chodci jsou zelení směrováni na široký přechod a nepohybují se chaoticky všude, jak je u studentů zvykem.
V jednoduchosti je krása.


Trolejbusová doprava je v souladu s přírodou...


Zastávka Univerzita, s natrolejovacími stříškami. Je vybavena smyčkou, ovšem pravidelné parciální trolejbusy pokračují na baterii ještě dále.


Kvůli navržené konstrukci osvětlení kruhového objezdu je smyčka tvořena několika výložníky, mezi kterými jsou vložené obloukové odtahy. Ale klidně by mohly být i převěsy, spojené někde mezi stožáry osvětlovacích těles.


 

Bezesporu je to jedna z nejhezčích tratí, co je v Pardubicích k vidění. Jednoduchostí a účelností spolu s úpravou kdysi nepříliš vzhledné asfaltové komunikace pěkně zapadá do zdejšího prostředí.

 

Poslední aktualizace 03. 02. 2024

 

NAHORU